Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

 

خوانندگان براساس الفبا :


الفبپ تثج چح
خ د ذرزژسش
صضطظعغ فق
کگ لمنوهی


جدیدترین ها :چگونه خواننده بهتری بشم ؟

 

درود به همگی دوستان عزیزم

امروز قصد داریم چند روش موثر را معرفی کنم که با به کارگیری و استفاده از آن بتوانید خواننده ی بهتری باشید . در حالی که بسیاری معتقد هستند خواننده باید صدای ” زیبا ” داشته باشد ولی زیبا بودن یا نبودن صدا یک فاکتور بیشتر سلیقه ای هست و آنچه که از یک صدا خواننده میسازد فراگیری کنترل صدا به وسیله آموزش های حرفه ای مانند  ورزش و تکنیک های استقرار و تنفس و … میباشد .

1 – یکی از راه های عمده برای تبدیل شدن به یک خواننده داشتن یک مربی صدای حرفه ای میباشد و می توانید تکنیک های صدای خود را بهبود بخشید و صدای خود را که یک ابزار هست مانند ساز پیانو میتوانید با استفاده از استاد نوازنده ی بهتری برای صدای خود باشید .

پیوستن به گروه کر و عضویت در گروه کر یک راه بسیار خوبی برای تبدیل شدن به یک خواننده بهتر است و به شما یاد میدهد چگونه با دیگران هماهنگ بخوانید ، خواندن موسیقیی و آواز می تواند به شما اعتماد به نفس که لازمه ی یک خواننده هست را هدیه کند .

2- محدوده صدایی خود را بشناسید یا به اصطلاج رنج صدای خود را بشناسید و ببینید در کدام نت ها و اکتاو ها کنترل بهتری دارید و هر کسی در یک محدوده ای توانایی بیشتری دارد و روی آنها بیشتر کار کنید ، میتوانید با ضبط کردن صدای خود با تلفن همراه و سپس بررسی آن به این موارد پی ببرید .

هفت محدوده اصلی وجود دارد: سپرانو، متسو سوپرانو، آلتو، کنترتنور، تنور، باریتون و باس. سه مورد اول معمولا محدوده از زنان، در حالی که آخرین چهار محدوده مردان هستند.

 

اگر با ساز پیانو آشنایی کافی دارید از اکتاو های آن استفاده کنید و همزمان سلفژ کنید و ببینید در کدام محدوده صدایی هستید و یا از استاد خود کمک بگیرید

 

 

3 – تمرکز روی نفس کشیدن ، دقت کنید قبل از خواندن نفس خود را به درستی حبس کنید و در هنگام خواندن در تقسیم نفس برای اجرا دقت کنید و طوری هوای گرفته شده را هتگام اجرا مصرف کنید که تا آخر مصرع یا بیت ( بستگی به آواز ) دخیره به اندازه کافی داشته باشید . دقت کنید که نفس را از طریق شکم انجام دهید و در این زمینه تمرین های لازم را انجام دهید و صبور باشید این امر زمان میبرد  . برای تمرین هر روز چند دقیقه ایستاده هنگام نفس کشیدن دست خود را روی شکم گذاشته و نفس بکشید و سعی کنید هنگام دم و بازدم این شکم شما باشد که منبسط و منقبض میشود

4 – به وضعیت خود هنگام خواندن دقت کنید ، اکثر اساتید بر این باور هستند که بهترین حالت خواندن آواز ایستاده میباشد چون در این حالت فشار کمتری روی عضلات شکم هست و تنفس و نفس گیری را راحت تر میکند ، سر و شانه ها را در حالت مناسب و همینطور ستون فقرات را مستقیم و عمود قرار دهید .

5 – همیشه قبل از تمرین آواز مانند یک ورزشکار بدن خود را گرم کنید ! یک خواننده قبل از تمرین حنجره خود را با خواندن و اجرای چندین آهنگ مناسب که فراز و فرود داشته باشد صدای خود را کم کم گرم میکند ، همینطور توصیه میشود محل تمرین خود را آماده کنید و پیش بینی های لازم برای راحتی را انجام بدید ، از نت های پایین ( بم تر از صدای که صحبت میکنید ) تا نت های بالا را با حروف صدا دار A O E بخوانید و تمرین کنید و کم کم نت ها را بالا و سپس پایین بیارید ooh wee ooh wee ohh

6 – بهترین تمرین برای کوک کردن حنجره و تقویت اجرا از نظر کوک خواندن این هست که با یک ساز ماننده ( کیبورد ارگ پیانو ) نت ها را بزنید و بخوانید ، اول چند بار بزنید و خوب گوش کنید و سپس آنرا اجرا کنید ، دقت کنید یک خواننده خوب باید گوش های خوبی هم داشته باشد و خوب و دقیق شنیدن را کار کرده باشد و بتواند سریع گام و نت مورد نظر را بگیرد و اجرا کند .

7 – عجله نکنید ! صدای شما مانند یک ماهیچه هست که با تمرین منظم و مداوم تقویت میشود و این امر باید به مرور انجام شود و همینطور تا همیشه ادامه داشته باشد ، تمام خوانندگان حرفه ای روزانه تمرین میکنند ، مانند ورزشکاران ، پس تصور نکنید که اگر این مراحل را طی کردید دیگه این واحد ها پاس ! شده و حالا موقع کارهای دیگه و فقط خواندن هست …  دقت کنید با انجام این تمرین ها کم کم میتوانید محدوده صوتی خود را گسترش بدید و نت های بیشتری چه بالا و چه پایین را اجرا کنید و به اصطلاح عامیانه صدای خود را شش دانگ کنید ! نکته ی بسیار مهم این هست که باید روزانه با آهنگ های مورد علاقتون همخوانی کنید و دقت کنید به هیج عنوان جنس صدای خواننده را تقلید نکنید ! با صدا و تیپ صدایی خودتان آهنگ را بخوانید و سعی کنید از خلاقیت های خودتان برای تحریر و … استفاده کنید و هیچگاه تحریر ها و حس خواننده را کپی نکنید !

8 – نوشیدن آب به اندازه کافی ! به صورت میانگین در طول روز 8 لیوان آب بنوشید ، از مصرف الکل و کافئین پرهیز کنید ، میتوانید با نوشیدن چای سبز و یا آب گرم و عسل و لیمو به بهبود و تقویت تارهای صوتی خود کمک کنید . مواد لبنی و شیرین قبل از تمرین و اجرا مصرف نکنید ، موادی مثل ماست و پنیر و بستنی و از این قبیل باعث میشود اجرا برای شما دشوار شود ، همینطور از مصرف غذاهای سنگین و همینطور تند پرهیز کنید که میتواند روی نفس گیری شما تاثیر بد بگذارد .

 

9 – سیگار نکشید ! قلیان هم نکشید ! استفاده از اینگونه موارد دچار میشود در روند تمرین تنفس دچار مشکل شوید و همینطور کم کم گلوی شما را خشک میکند که تاثیر بدی در اجرای شما خواهد گذاشت ، اگر سیگاری یا قلیانی هستید باید و میخواهید خواننده هم باشید باید به فکر ترک مصرف باشید و یا مصرف را به خداقل برسانید و همینطور چند ساعت قبل از تمرین مصرف نکنید و نوشیدن آب به اندازه کافی را فراموش نکنید .

 

10 – و در آخر هیچگاه به صدای خود فشار بیش از حد نیارید ، متاسفانه این باور غلط جا افتاده که برای تمرین خوانندگی برو یه جا فقط داد بزن ! دقت کنید فشار بیش از اندازه به حنجره میتواند صدمات جبران ناپذیری را به حنجره شما وارد کند و همواره بدون فشار و راحت بخوانید و از بالا و پایین نت هایی را بخوانید که گلو و حنجره شما را اذیت نکند ، همینطور با آهنگهایی که در محدوده صدایی شما نیست و برای شما مشکل هست همخوانی نکنید و فشار روی حنجره خود نیارید و اگر خیلی علاقه مند هستید نت های بالا را بخوانید باید صبور باشید و در طی زمان با تقویت حنجره کم کم به نت های بالاتر برسید و نیم پرده نیم پرده میتوانید در صورت امکان توانایی خود را افزایش دهید .

با تشکر از همراهی شما

امیدواریم بتوانید با استفاده از موارد فوق تمرین های بهتری داشته باشید .

منتظر نظرات شما عزیزان هستم ، اگر هم نکات بهتری در تکمیل مطلب بالا دارید حتما بفرمایید استفاده خواهد شد .

پیروز باشید

 

توحید کاظمی

دی 95

 

 

مطالب مرتبط

4 دیدگاه‌

 1. امین گفت:

  سلام
  میشه یه مربی اواز خوب معرفی کنید

  • admin گفت:

   اگر امکان رفتن به کلاس را ندارید میتوانید از آموزش های فراوانی که داخل اینترنت موجود هست استفاده کنید ، کانال ما هم آموزش های زیادی دارد ولی کافی نیست و حتما کانال های دیگر وبسایت های دیگر و … را هم دنیال کنید ولی مهم تر این هست که تمرینات مرتب را مطابق آموزش ها انجام دهید ، مانند یک ورزشکار که یک برنامه تمرینی روزانه دارد ، تنها به دنبال برنامه رفتن ورزش نیست ، بلکه استفاده مناسب از تمرین ها و تکرار منظم آنها هست که نتیجه میدهد ، پس اگر هم از منابع مختلف استفاده کنید صرفا به خواندن آن نپردازید و تمرین و تمرین کنید .

   موفق باشید

 2. امید باشکوه گفت:

  سلام
  دوست عزیز
  من چند سالی هست به موهبت خدا شعر میگم البته در واقع ترانه .با اهنگی خاص که در ذهنم میپرورد.خواستم ترانه هامو اگر نوازنده ای باشد. و ادوادت وابزار فراهم باشد به اجرا در بیارم .در این زمینه نظری بر همکاری همیاری دارید؟در شرایطی که بنده اه ی در بساط ندارم.
  با تشکر از توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رایگان گوش کن ، آنلاین بخر ، بلافاصله دانلود کن! (با امکان ارسال در تلگرام )مشاهده اسامی خوانندگان
+